Šrí Mátadží Nirmala Déví se narodila 21. března 1923 v Maharáštře.  Od narození v sobě měla dar a věděla, že ho musí předat lidstvu. Se svou rodinou se aktivně podílela na boji za nezávislost Indie. Navštěvovala také ašrám Mahátmy Gándhího, který v ní spatřoval mimořádnou bytost.

5. května roku 1970 meditovala u moře, smutná nad tím, co se ve světě děje. V jedné chvíli pocítila, jak se v ní zvedá vlna blaženosti a jak se otevírá sedmé energetické centrum sahasrára, které je všem lidem schopné dát dar seberealizace, poznání svého opravdového já. Věděla, že nadešel čas předat ostatním své zkušenosti a vědomosti. Se skupinou lidí začala cestovat po celém světě. Kam přijela, tam se plnily největší sály k prasknutí. Mluvila o své vizi a otevírala sahasráry stovek tisícům lidí, kterým tento zážitek měnil život k lepšímu.

Od roku 1970 uskutečnila stovky veřejných programů a okolo šesti tisíc proslovů. Za nic z toho nechtěla peníze. Říkala, že nemůžeme platit za něco, co už naše je, jen o tom ještě nevíme. Ve věku osmdesáti sedmi let zemřela v Janově v Itálii. Po celém světě po sobě zanechala tisíce následovníků, o které pečovala s velikou láskou, jako jejich vlastní matka.